blog-post

Diyabet - Şeker Hastalığı ve Yılbaşı

Yılbaşı, eğlenmek ve yılın diğer zamanlarında düzenli olarak yemediğiniz yiyecekleri yemek için bir zamandır. Ancak bir kutlama zamanı olduğundan, birçok geleneksel yılbaşı yiyeceği doymuş yağ, serbest (ilave) şeker ve tuz bakımından normal diyetlerimizden daha yüksek olma eğilimindedir.

Diyabet hastasıysanız veya diyabetli bir yakınınız varsa, yılın bu zamanlarında yılbaşı yiyecek ve içecekleri arasından seçim yapmak çok cazip olduğundan diyabetinizi yönetmeyi daha zor hale getirebilirsiniz.

Neyse ki, bir yandan diyabetinize dikkat ederken bir yandan da yılbaşı sezonu boyunca eğlenmenize yardımcı olacak pek çok yararlı bilgi ve sağlıklı yılbaşı tarifimiz var.

Kullanışlı tavsiyelerimize bir göz atın:

Sağlıklı beslenme ipuçları

 • Yılbaşı tarifleri
 • Yılbaşı ve alkol
 • Yılbaşı ve dışarıda yemek

Bu dönemde diyabetinize iyi bakın.

Aile hekiminiz kapalıyken ihtiyacınız olan tüm ilaçları stokladığınızdan emin olun. Örneğin, keton testi yapıyorsanız, tatil boyunca bunu yapmak için yeterli sayıda test çubuğu bulundurduğunuzdan emin olun.

Bu süre zarfında rahatsızlanırsanız, rahatsız olduğunuzda diyabetinizi yönetme konusunda tavsiyelerimiz var. Aile hekiminiz kapalıyken acil tıbbi tavsiyeye ihtiyacınız olursa 112 ile iletişime geçin.

Aktif Kalın

Hepimiz bayram döneminde ayaklarımızı uzatıp dinlenmeyi sevsek de, aktif kalmak önemlidir. Fiziksel olarak aktif olmak, yılbaşı döneminde kan şekeri, tansiyon ve kan yağlarınızı düşürmenize ve kilonuzu yönetmenize yardımcı olabilir.

Hava soğuk olsa bile fiziksel aktivite yapmanın pek çok kolay ve eğlenceli yolu vardır. Tempolu bir yürüyüş aktif kalmak için harika bir yoldur. Çocuklarla zıplamak, bir eğlencede dans etmek veya yürüyüşe gitmek de sağlıklı kalmaya yardımcı olur!

Aktif olmanıza yardımcı olacak pek çok tavsiye ve kaynağımız var.

Yılbaşı tatilinde sağlıklı beslenme için hızlı ipuçları Yılbaşı yemeği masası Sağlıklı bir beslenme diyabet yönetimi için önemlidir. Tatil etkinliklerinizi biraz daha sağlıklı hale getirmek için bu ipuçlarını deneyin:

 • Mevcut sebze çeşitlerini tüketin, ancak bal gibi bayram ekstralarına dikkat edin, çünkü bunlar serbest (eklenmiş) şekerlerdir.

 • Ayrıca kızılcık sosu, nane sosu ve karides kokteyl sosu gibi çeşnilerdeki gizli şekerlere de dikkat edin.

 • Porsiyon ölçülerinize dikkat edin. Tabağınızı önce sebzelerle doldurun çünkü bunlardan yeterince alamama eğilimindeyiz.

 • Mümkünse kendiniz servis yapın. Bir başkası bazı yiyecekleri üst üste yığabilir, bu nedenle nişastalı karbonhidrat, protein ve sağlıklı yağlar için kendi seçeneklerinizi seçmek kan şekeri seviyenizi korumanıza yardımcı olacaktır.

 • Tatlı yiyorsanız, tatlı ikramınızın bir porsiyonuna sadık kalmaya çalışın ve yanında ne servis edildiğini düşünün. Örneğin çift krema yerine doğal yoğurt yiyebilir misiniz?

 • Diyabetinizi insülin veya bazı ilaçlarla yönetiyorsanız hipo riskinizi arttıracağından aç karnına içmeyin.

 • Günde yediğiniz işlenmiş et miktarını 70 gramın altında tutmaya çalışın. Buna battaniyedeki domuzlar, gammon, jambonlar, ezmeler ve kurutulmuş etler dahildir. Bu gıdaları sık sık tüketmek tansiyonunuzu yükseltebilir ve kan kolesterolünüzü artırabilir.

 • Sebzelerinizi kızartmak veya haşlamak yerine buharda pişirin - bu şekilde yağ kullanılmaz ve daha fazla vitamin ve mineral korunur. Her öğünde sebzelere yer vermek, tatillerde kan basıncınızın ve kan kolesterolünüzün yükselmesini önlemeye yardımcı olabilir.

 • Kan basıncımızı yönetmeye yardımcı olmak için hepimiz daha az tuz tüketmeye çalışmalıyız. Sosunuzu yapmak için tuzu azaltılmış et suyu küpleri kullanmayı deneyin, tuzlu kuruyemişleri tuzsuzlarla değiştirin ve daha az tuzlu seçenekler için atıştırmalıklarınızın etiketlerini kontrol edin.

 • Ve son olarak, sağlıklı seçimler yapın (ama yine de eğlenmeye devam edin!).

Yılbaşı zamanında yemek ve içmek eğlencenin bir parçasıdır ve belirli yiyecek ve içecekleri tamamen kaçırmanıza gerek yoktur. Ancak ne seçtiğiniz konusunda dikkatli olun ve normalde yediğinizden daha fazla yerseniz veya sizin için sağlıklı olmayan yiyecekler yerseniz kendinizi hırpalamayın.

Normalden biraz uzaklaşmanız beklenir - bunun tadını çıkarın ve ertesi gün yolunuza devam edin. Neden koşuşturmadan kaçmıyorsunuz ya da maç gününde uzaktan kumanda yüzünden çıkan aile kavgasını atlatıp sokakta kısa bir yürüyüşe çıkmıyorsunuz? Ya da koltuktan kalkıp evi temizlemek için birkaç saat ayırmaya ne dersiniz?

Herkes yıl boyunca sağlıklı gıda seçimleri yapmalıdır, ancak tatil dönemi, planladığınız ve yeni yıla kadar yolunuza devam ettiğiniz sürece uzun vadeli sağlığınızı ve diyabet yönetiminizi etkilememelidir.

Yılbaşı tarifleri

Bunların hepsini yemek listemize ekliyoruz. Bu tarifler, geleneksel versiyonlara göre daha az doymuş yağ, serbest şeker veya tuz içerdikleri ve bol miktarda meyve ve sebze içerdikleri için en sevdiğiniz Yılbaşı tariflerinin daha sağlıklı versiyonlarını yapmanıza yardımcı olacaktır. Ancak kilonuzu kontrol etmeye çalışıyorsanız, porsiyon boyutlarının da önemli olduğunu unutmayın.

Sağlıklı Fındık Kızartması

Fındık kavurma

Yılbaşı yemeği sadece hindiden ibaret değildir. Tüm aile için harika olan çok sayıda lezzetli etsiz yiyecek vardır. Bu fındık kızartması, lahanalar, havuçlar ve yaban havuçları gibi geleneksel kızartma yemeği süslemelerinin yanında harika bir tada sahip olan bir sebze merkezidir.

Yağ esas olarak, geleneksel et ziyafetinden daha az doymuş yağ içeren daha sağlıklı yağlar olan fındıklardan gelir.

Lezzetli Katmanlı Patatesler

Bu klasik fırınlama patateslerinizi canlandıracak ve yemeğinize lezzetli bir eşlik edecektir. Bunu İsveç patatesi veya tatlı patates gibi diğer kök sebzelerle de yapabilirsiniz.

Havuçlu ve İsveçli Püre

Geleneksel patates püresine daha düşük karbonhidratlı bir alternatif olan lezzetli bir sebze yemeği.

Susamlı Yoğurtlu Dumanlı Sebze Kızartması

Bu yıl yılbaşı için biraz farklı bir şeyler yapmak isterseniz, bu sebze yemeği lezzetli Orta Doğu lezzetleriyle dolu.

Tatlı ikramları da unutmayın…

Tatlı söz konusu olduğunda, neyse ki yılbaşı pudingleri ve keklerinin çoğu daha düşük kalori, şeker ve doymuş yağ içerecek şekilde uyarlanabilir.

Yılbaşı Pudingi

Bu lezzetli pudingde ilave serbest şeker yoktur, sadece meyve içeriklerinde doğal olarak bulunan şeker vardır. Buzdolabında saklandığında bir haftaya kadar dayanır.

Mini Yılbaşı Pudingleri

Geleneksel Yılbaşı pudinginin ısırık büyüklüğünde, daha küçük versiyonları mükemmel bir şekilde porsiyonlanır. Ayrıca içyağı (hayvansal yağ) yerine muz püresi ve elma rendesi içerdiklerinden yağ, özellikle de doymuş yağ oranı daha düşüktür.

Kıymalı Turtalar

Ufalanmış, meyveli kıymalı turtalar

Bir yılbaşı klasiği daha sağlıklı bir hale geliyor. Bu “üstsüz” kıymalı turtaların yağ ve kalorisi daha düşüktür ve turta hamurunda kepekli un kullanıldığı için lif oranı daha yüksektir. Yine de yılbaşının tüm lezzetlerine sahipler.

Yılbaşı ve Alkol

Alkol genellikle kutlamaların bir parçasıdır, ancak eğlenirken amaçladığınızdan biraz daha fazla içki içmek yaygın bir tuzaktır.

Diyabetiniz olsun ya da olmasın, kılavuzlar erkek ve kadınların düzenli olarak haftada 14 birimden fazla tüketmemelerini ve 14 birime kadar içiyorsanız bunu üç güne ya da daha uzun bir süreye yaymalarını önermektedir.

Kilonuzu yönetmeye çalışıyorsanız, alkollü içeceklerin çok fazla kalori içerebileceğini unutmayın. Örneğin, büyük bir kadeh şarap 225 kalori içerir ve üç birimdir. Evde dökülen cömert bir rom, viski veya cin (50 ml) ise karıştırıcı eklenmeden önce 100 kaloridir.

İçki ne kadar özgürce akarsa aksın, aşırı alkol almamaya çalışın. Diyabetinizi insülin ve hipolara neden olabilen bazı tip 2 diyabet ilaçları ile tedavi ediyorsanız, alkol almanın hipoları daha olası hale getirebileceğini unutmayın. Bazı insanların hipo ile sarhoş olmayı karıştırması nadir değildir.

Diyabetiniz Varsa Yılbaşında Dışarıda Yemek

Birçok restoran yılbaşı döneminde set menüler sunmaktadır. Dışarıda yemek yiyecekseniz, önceden plan yapabilmek için beslenme bilgilerinin çevrimiçi olarak mevcut olup olmadığına bakın. Bu, daha sağlıklı seçimler yapmanıza ve insülin veya ilaçlarınızı buna göre planlamanıza yardımcı olacaktır. İşte birkaç ipucu daha:

İlk sipariş veren kişi olduğunuzdan emin olun, araştırmalar beklerseniz diğer insanların seçimlerinden etkilenme olasılığınızın daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Daha az iştahlıysanız, özellikle restoranın büyük porsiyonlar servis ettiğini biliyorsanız, ana yemek olarak bir başlangıç sipariş etmemeniz için hiçbir neden yoktur.

Pudingi sadece ana yemeğinizi yedikten sonra sipariş edin, çünkü puding için çok tok olduğunuzu fark edebilirsiniz veya yemek yediğiniz için puding sipariş etme isteğiniz azalabilir.

Ayrıca, tabağınızın çoğunu lezzetli sebzeler veya salata ile doldurmanın altın kuralına uymak her zaman yararlıdır - bu, tok hissetmenize yardımcı olabilir ve yararlı besinler sağlayabilir.

Yavaş yiyin ve lokmalar arasında çatal ve bıçağınızı bırakın. Araştırmalar, beyninizin doyduğunuzu algılamasının yaklaşık 20 dakika sürdüğünü ve sonuç olarak yemeklerini aceleye getiren kişilerin aşırı yeme olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Yemeğiniz gecikirse ve kan şekeri seviyeniz çok düşme tehlikesiyle karşı karşıya kalırsa, sizi oyalayacak bir ekmek olup olmadığını sorun.

Proteinli gıdalar doyurucudur - tavuk, hindi, yumurta, balık veya fasulye gibi bir porsiyon yağsız protein eklemeye çalışın.

comments powered by Disqus

En Son Sağlık Yazılarımız

blog-post

Diyabet ve Diyabetik Ayak

Diyabet nedir? Diyabet, kan glikozu veya kan şekeri seviyelerinizin çok yüksek olduğu bir hastalıktır. Glikoz yediğiniz …

blog-post

Diyabetik Nöropati

Diyabetik Nöropati Nedir? Diyabetik nöropati, yüksek seviyedeki kan şekerinin sinir hücrelerine zarar vermesi sonucu …

Doç. Dr. Aytaç Çetinkaya

Diyabetik Ayak Enfeksiyonu ve Yara Bakımı

İletişim