blog-post

Diyabetik Nöropati Nedir?

Diyabetik nöropati, yüksek seviyedeki kan şekerinin sinir hücrelerine zarar vermesi sonucu oluşur. Polinöropati kelimesi birden fazla sinirin etkilendiğini ifade eder. Bu etkilenme en sık olarak bacaklar ve ayaklarda meydana gelir.

Diyabetik Nörapati Teşhisi

Sağlık uzmanınız genellikle fiziksel muayene yaparak ve semptomlarınızı ve tıbbi geçmişinizi dikkatlice gözden geçirerek diyabetik nöropatiyi teşhis edebilir.

Sağlık uzmanınız tipik olarak şunları kontrol eder:

 • Genel kas gücü ve tonusu

 • Tendon refleksleri

 • Dokunma, ağrı, sıcaklık ve titreşime karşı hassasiyet

Fiziksel muayenenin yanı sıra, sağlık uzmanınız diyabetik nöropatinin teşhisine yardımcı olmak için aşağıdakiler gibi özel testler yapabilir veya isteyebilir:

 • Filament testi. Dokunma duyarlılığınızı test etmek için yumuşak bir naylon lif (monofilament) cildinizin bazı bölgelerine fırçalanır.

 • Duyusal test. Bu noninvaziv test, sinirlerinizin titreşime ve sıcaklıktaki değişikliklere nasıl tepki verdiğini anlamak için kullanılır.

 • Sinir iletim testi. Bu test kol ve bacaklarınızdaki sinirlerin elektrik sinyallerini ne kadar hızlı ilettiğini ölçer.

 • Elektromiyografi. İğne testi olarak adlandırılan bu test genellikle sinir iletim çalışmaları ile birlikte yapılır. Kaslarınızda üretilen elektrik deşarjlarını ölçer.

 • Otonomik testler. Farklı pozisyonlardayken kan basıncınızın nasıl değiştiğini ve terlemenizin standart aralıkta olup olmadığını belirlemek için özel testler yapılabilir.

Nörapati Tedavisi

Diyabetik nöropatinin bilinen bir tedavisi yoktur. Tedavinin hedefleri şunlardır:

 • Yavaş ilerleme

 • Ağrıyı hafifletir

 • Komplikasyonları yönetin ve fonksiyonu geri kazandırın

 • Hastalığın ilerlemesinin yavaşlatılması

 • Kan şekerinizi sürekli olarak hedef aralıkta tutmak, sinir hasarını önlemenin veya geciktirmenin anahtarıdır. İyi bir kan şekeri yönetimi, mevcut semptomlarınızın bazılarını bile iyileştirebilir. Sağlık uzmanınız, yaşınız, ne kadar süredir diyabet hastası olduğunuz ve genel sağlık durumunuz gibi faktörlere dayanarak sizin için en iyi hedef aralığını belirleyecektir.

 • Kan şekeri seviyeleri bireyselleştirilmelidir. Ancak, genel olarak, Amerikan Diyabet Derneği (ADA) diyabetli çoğu insan için aşağıdaki hedef kan şekeri seviyelerini önermektedir:

 • Yemeklerden önce 80 ila 130 mg/dL (4,4 ila 7,2 mmol/L) arasında

 • Yemeklerden iki saat sonra 180 mg/dL’den (10,0 mmol/L) az

 • Amerikan Diyabet Derneği (ADA), diyabetli çoğu kişi için genellikle %7,0 veya daha düşük bir glikolize hemoglobin (A1C) önermektedir.

 • Nöropatinin kötüleşmesini yavaşlatmaya veya önlemeye yardımcı olmanın diğer önemli yolları arasında kan basıncınızı kontrol altında tutmak, sağlıklı bir kiloyu korumak ve düzenli fiziksel aktivite yapmak yer alır.

Acıyı dindirmek

Diyabete bağlı sinir ağrısı için birçok reçeteli ilaç mevcuttur, ancak bunlar herkes için işe yaramaz. Herhangi bir ilacı düşünürken, sizin için en iyi olanı bulmak için sağlık uzmanınızla faydaları ve olası yan etkileri hakkında konuşun.

Ağrı giderici reçeteli tedaviler şunları içerebilir:

 • Nöbet önleyici ilaçlar. Nöbet bozukluklarını (epilepsi) tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar sinir ağrısını hafifletmek için de kullanılır. ADA pregabalin (Lyrica) ile başlanmasını önermektedir. Gabapentin (Gralise, Neurontin) de bir seçenektir. Yan etkileri arasında uyuşukluk, baş dönmesi ve ellerde ve ayaklarda şişme olabilir. Antidepresanlar. Bazı antidepresanlar, depresyonda olmasanız bile sinir ağrısını hafifletir. Trisiklik antidepresanlar hafif ila orta dereceli sinir ağrısına yardımcı olabilir. Bu sınıftaki ilaçlar arasında amitriptilin, nortriptilin (Pamelor) ve desipramin (Norpramin) bulunur. Yan etkileri rahatsız edici olabilir ve ağız kuruluğu, kabızlık, uyuşukluk ve konsantrasyon güçlüğünü içerir. Bu ilaçlar ayrıca yatmaktan ayakta durmaya geçiş gibi pozisyon değişikliklerinde baş dönmesine neden olabilir (ortostatik hipotansiyon).

 • Serotonin ve norepinefrin geri alım inhibitörleri (SNRI’lar) sinir ağrısına yardımcı olabilen ve daha az yan etkisi olan başka bir antidepresan türüdür. ADA ilk tedavi olarak duloksetini (Cymbalta, Drizalma Sprinkle) önermektedir. Kullanılabilecek bir diğer ilaç ise venlafaksindir (Effexor XR). Olası yan etkiler arasında bulantı, uyku hali, baş dönmesi, iştah azalması ve kabızlık sayılabilir.

 • Bazen bir antidepresan bir anti-nöbet ilacı ile kombine edilebilir. Bu ilaçlar, reçetesiz satılan ilaçlar gibi ağrı kesici ilaçlarla birlikte de kullanılabilir. Örneğin, asetaminofen (Tylenol, diğerleri) veya ibuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri) veya lidokain (uyuşturucu bir madde) içeren bir deri bandı ile rahatlama bulabilirsiniz.

Komplikasyonların yönetilmesi ve işlevin geri kazanılması

Komplikasyonları yönetmek için farklı uzmanlardan bakım almanız gerekebilir. Bunlar arasında idrar yolu sorunlarını tedavi eden bir uzman (ürolog) ve komplikasyonları önlemeye veya tedavi etmeye yardımcı olabilecek bir kalp uzmanı (kardiyolog) yer alabilir.

İhtiyacınız olan tedavi, sahip olduğunuz nöropati ile ilgili komplikasyonlara bağlıdır:

 • İdrar yolu sorunları. Bazı ilaçlar mesane fonksiyonunu etkiler, bu nedenle sağlık uzmanınız ilaçların kesilmesini veya değiştirilmesini önerebilir. Sıkı bir idrar yapma programı veya mesane bölgesine (göbek deliğinizin altına) hafif bir basınç uygularken birkaç saatte bir idrar yapmak (zamanlı idrar yapma) bazı mesane sorunlarına yardımcı olabilir. Sinir hasarlı bir mesaneden idrarı çıkarmak için kendi kendine kateterizasyon da dahil olmak üzere başka yöntemler gerekebilir.

 • Sindirim sorunları. Gastroparezinin hazımsızlık, geğirme, bulantı veya kusma gibi hafif belirti ve semptomlarını hafifletmek için daha küçük, daha sık öğünler yemek yardımcı olabilir. Diyet değişiklikleri ve ilaçlar gastroparezi, ishal, kabızlık ve mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

 • Ayakta dururken düşük kan basıncı (ortostatik hipotansiyon). Tedavi, alkol kullanmamak, bol su içmek ve oturmaktan yavaşça ayağa kalkmak gibi pozisyonları değiştirmek gibi basit yaşam tarzı değişiklikleriyle başlar. Yatağın baş kısmı 4 ila 6 inç yükseltilerek uyumak gece boyunca yüksek tansiyonu önlemeye yardımcı olur.

 • Sağlık uzmanınız ayrıca karnınız ve uyluklarınız için kompresyon desteği (karın bağı ve kompresyon şortu veya çorapları) önerebilir. Ortostatik hipotansiyonu tedavi etmek için tek başına veya birlikte çeşitli ilaçlar kullanılabilir.

 • Cinsel işlev bozukluğu. Ağızdan veya enjeksiyon yoluyla alınan ilaçlar bazı erkeklerde cinsel işlevi iyileştirebilir, ancak herkes için güvenli ve etkili değildir. Mekanik vakum cihazları penise giden kan akışını artırabilir. Kadınlar vajinal kayganlaştırıcılardan faydalanabilir.

Kişisel bakım

Bu önlemler genel olarak daha iyi hissetmenize ve diyabetik nöropati riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir:

 • Kan basıncınızı kontrol altında tutun. Yüksek tansiyonunuz ve diyabetiniz varsa, komplikasyon riskiniz daha da artar. Kan basıncınızı sağlık uzmanınızın önerdiği aralıkta tutmaya çalışın ve her ofis ziyaretinizde kontrol ettirdiğinizden emin olun. Sağlıklı gıda seçimleri yapın. Özellikle sebze, meyve ve tam tahıllar olmak üzere çeşitli sağlıklı gıdalar içeren dengeli bir diyet uygulayın. Sağlıklı bir kiloya ulaşmaya veya bu kiloyu korumaya yardımcı olmak için porsiyon boyutlarını sınırlayın. Her gün aktif olun. Egzersiz kan şekerini düşürmeye yardımcı olur, kan akışını iyileştirir ve kalbinizi sağlıklı tutar. Haftada 150 dakika orta veya 75 dakika şiddetli aerobik aktivite veya orta ve şiddetli egzersizin bir kombinasyonunu hedefleyin. Ayrıca her 30 dakikada bir oturmaya ara vererek birkaç hızlı aktivite patlaması yapmak da iyi bir fikirdir.

 • Egzersize başlamadan önce sağlık uzmanınızla veya fizyoterapistinizle konuşun. Bacaklarınızda his azalması varsa, yürüyüş gibi bazı egzersiz türleri diğerlerinden daha güvenli olabilir. Ayak yaralanmanız veya ağrınız varsa, yaralı ayağınıza ağırlık vermenizi gerektirmeyen egzersizlere devam edin.

 • Sigara içmeyi bırakın. Herhangi bir şekilde tütün kullanmak, ayaklarınızda zayıf dolaşım geliştirme olasılığınızı artırır, bu da iyileşme ile ilgili sorunlara neden olabilir. Tütün kullanıyorsanız, bırakmanın yollarını bulmak için sağlık uzmanınızla konuşun.

Alternatif tıp

Tek başına veya ilaçlarla birlikte ağrının giderilmesine yardımcı olabilecek birçok alternatif tedavi vardır. Ancak herhangi bir potansiyel etkileşim olmadığından emin olmak için herhangi bir alternatif tedavi veya besin takviyesi kullanmadan önce sağlık uzmanınıza danışın.

Diyabetik nöropati için denemek isteyebilirsiniz:

 • Kapsaisin. Cilde uygulanan kapsaisin kremi bazı kişilerde ağrı hissini azaltabilir. Yan etkileri yanma hissi ve cilt tahrişini içerebilir.

 • Alfa-lipoik asit. Bu güçlü antioksidan bazı gıdalarda bulunur ve bazı kişilerde sinir ağrısı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

 • Asetil-L-karnitin. Bu besin vücutta doğal olarak üretilir ve takviye olarak kullanılabilir. Bazı kişilerde sinir ağrısını hafifletebilir.

 • Transkütanöz elektriksel sinir stimülasyonu (TENS). Bu reçeteli tedavi, ağrı sinyallerinin beyne ulaşmasını önlemeye yardımcı olabilir. Transkütanöz elektriksel sinir stimülasyonu (TENS), cilde yerleştirilen küçük elektrotlar aracılığıyla belirli sinir yollarına küçük elektriksel uyarılar gönderir. Güvenli ve ağrısız olmasına rağmen, herkes için veya her tür ağrı için işe yaramaz.

 • Akupunktur. Akupunktur nöropati ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir ve genellikle herhangi bir yan etkisi yoktur. Akupunktur ile hemen rahatlayamayabileceğinizi ve birden fazla seans gerekebileceğini unutmayın.

Başa çıkma ve destek

Diyabetik nöropati ile yaşamak bazen zorlayıcı olabilir. Destek grupları diyabetik nöropati ile yaşama konusunda cesaretlendirme ve tavsiyeler sunabilir. Sağlık uzmanınıza bölgenizde böyle bir grup olup olmadığını veya bir terapiste yönlendirilip yönlendirilmeyeceğinizi sorun. ADA, web sitesi aracılığıyla çevrimiçi destek sunmaktadır. Kendinizi depresif hissediyorsanız, bir danışman veya terapistle konuşmak yardımcı olabilir.

Doç. Dr. Aytaç Çetinkaya, diyabetik ayak ve kronik yara bakımında uzmanlaşmış bir doktor olarak en doğru desteği size sağlayabilir.

Daha fazla bilgiye ulaşmak ve danışmak için ‘danışmanla konuş’ butonundan destek alabilirsiniz.

Sağlıklı günlerde görüşmek dileğiyle.

comments powered by Disqus

En Son Sağlık Yazılarımız

blog-post

Diyabet ve Diyabetik Ayak

Diyabet nedir? Diyabet, kan glikozu veya kan şekeri seviyelerinizin çok yüksek olduğu bir hastalıktır. Glikoz yediğiniz …

Doç. Dr. Aytaç Çetinkaya

Diyabetik Ayak Enfeksiyonu ve Yara Bakımı

İletişim